Kontakt

Besöksadress

Västergatan 20 

Postadress

Ringsbergskolan
Box 1222
351 12 Växjö

Telefon

Fritids tel: 0470-439 11
Personalrum tel: 0470-437 98
Matsal tel: 0470-414 77
Bibliotek tel: 0470-436 93
Växjö kommuns kontaktcenter: 0470-41000

Telefontillgänglighet

Vi kan inte alltid vara nåbara per telefon, men det är säkrast att nå oss på skolan mellan 06.30-08.10 samt efter klockan 14.00 på tel. 0470-43911. Det går alltid att tala in ett meddelande på röstbrevlådan.På kommunens kontaktcenter tel. 0470-41000 är det alltid någon som svarar under dagtid. De kan hjälpa till med enkla frågor eller lämna meddelande till särskild person om att ringa upp.Kontaktuppgifter till ansvarig chef för verksamheten, då rektor är på utbildning eller är ledig, får du genom att ringa Kommunens kontaktcenter.

Sjukanmälan

Anmälan görs på tel 0470-79 69 81 före kl 08.10 varje dag.
Mer info

Rektor

Susanne Randau
Tel 0470-419 04
susanne.randau@vaxjo.se

Administratör

Kristian Thomann
Tel 0470-79 68 21
E-post: kristian.thomann@skola.vaxjo.se

Skolbibliotekarie

Eric Haraldsson
E-post: eric.haraldsson@vaxjo.se

Skolsköterska

Marie-Louise Nielsen
Tel 0470-437 07 (ti, to, fre)
0470-419 62 (må, on)
Telefontid: 08.30-09.30
E-post: marie-louise.nielsen@vaxjo.se

Skolläkare

Anders Willstedt (bokas via skolsköterskan)

Skolpsykolog

Johanna Norlin
Tel 0470-405 77

Kurator

Anders Liljekvist
E-post: Anders.Liljekvist@vaxjo.se

Studie- och yrkesvägledare

Caroline Andersson
E-post: Caroline.andersson3@vaxjo.se

Praktiksamordnare

Johan Lind
E-post: johan.lind@skola.vaxjo.se

Lärare

Kontaktuppgifter till lärare på skolan hittar du i dokumentet "Att gå på Ringsbergskolan". Du når dokumentet genom ovanstående länk.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 december 2017
Förskola och skola