Efter de händelser som varit senaste tiden så vill vi förtydliga rutinerna kring vad vi gör vid försenad eller utebliven skolskjuts till Dädesjö respektive Braås skola.
Om ett skolskjutsfordon saknas vid överenskommen avgångstid kan man ringa Länstrafikens kundcenter 0771-76 70 76 för besked. Ett ersättningsfordon ska skickas snarast möjligt.
Morgontur: generellt gäller att elever återvänder hem eller till annan av föräldrarna angiven plats om ett skolskjutsfordon är försenat med mer än 30 minuter.
Eftermiddagstur: elever kontaktar personal på skolan som in sin tur tar kontakt med länstrafiken/skolskjutshandläggare. Eleven ska stanna kvar på skolan tills ersättningsfordonet har kommit.
Då barnen ska åka anslutande skolskjuts från Dädesjö skola till Braås skola så kommer vi nu införa en ny rutin.
Vi passar på att påminna om att föräldraföreningen i Dädesjö har möte på torsdag den 29 november kl. 18:30 och då kommer vi att ta upp skolskjutsfrågan.
Har du några frågor så tveka inte att höra av dig till mig eller Mats. Våra mailadresser hittar du längt ned på första sidan.
Hälsningar Sandra Svahn Eriksson och Mats Wahlsten
Expedition
Betlehemsvägen 1, Braås
Växjö kommun
Braås skola
Box 49, 360 42 Braås