Information om idrottssal på Sandsbro skola

Byggnationen av den tillfälliga idrottssalen är försenad

Vi måste tyvärr meddela att byggnationen av den tillfälliga idrottssalen på Sandsbro skola är försenad. Enligt de tidplaner vi tidigare hade fått från Vidingehem skulle idrottssalen vara klar under våren, men det kommer nu inte att kunna hållas. Orsaken till förseningen är helt enkelt den kalla vintern och att det fortfarande är tjäle i marken. Det har gjort att arbetet med grunden till idrottssalen inte har kunnat påbörjas som planerat.

Enligt de nya tidplaner vi har fått från Vidingehem ska idrottssalen stå klar och kunna användas av eleverna i början av höstterminen 2018. För att kunna komma igång med grundarbetet redan nu under påskveckan kommer Vidingehem och entreprenören att lägga ut värmemattor där idrottssalen ska placeras.

Idrottsundervisningen

För att lösa idrottsundervisningen för våra elever kommer vi att göra följande:

 • För år 1-3 kommer vi att fortsätta samarbetet med High Performance Center, på Norremark.
 • För år 4-6 kommer idrottsundervisningen att bli utomhus i Sandsbro och i annan idrottshall.
 • De här ändringarna gäller från och med den 16 april till vårterminens slut.

Hör gärna av er om ni har några frågor!

Bibliotek i världsklass

Vi vill också passa på att berätta att vi idag har fått utmärkelsen Bibliotek i världsklass! Utmärkelsen delas ut till skolor där skolbiblioteket är en tydlig del av skolans pedagogiska vision och hjälper eleverna i den vidgade textvärlden, för att nå en högre måluppfyllelse. Under 2018 delas utmärkelsen ut till 32 skolor, där Sandsbro skola är en av dem.

Det här är ett bevis på det goda arbete som skolans bibliotekarie Karin Torstensson gör tillsammans med alla våra elever och skolans personal.

Vänliga hälsningar

Gunilla Gustafson, områdeschef gunilla.gustafson@vaxjo.se
Sophie Svensson Bruschi, rektor sophie.bruschi@vaxjo.se
Charlotte Airosto, biträdande rektor charlotte.airosto@vaxjo.se

Kontakter

 • Sandsbro skola

  Expedition

  0470-79 62 20

  info@vaxjo.se

  Besöksadress

  Fyllerydsvägen 29, Växjö

  Postadress

  Växjö kommun

  Sandsbro skola

  Box 1222, 351 12

  Övrigt

Senast uppdaterad: 14 februari 2022