Filmer från Utbildningsföretagen

Här hittar du informationsfilmer från flera utbildningsföretag. Du hittar kontaktuppgifter till utbildningsföretagen ovanför filmen.

Astar

För dig som vill gå en restaurangutbildning.
Kontaktperson: Emil Holmquist, e-post: Emil.holmquist@astar.se eller telefon: 073-8683717.
Läs mer på vår webbsida: www.astar.se Länk till annan webbplats.

Folkuniversitetet

Utbildningar som vi erbjuder: SFI, sas-grund och svenska som andraspråk. Orienteringskurs i arbetsliv. Korta vägen för akademiker
Kontakta oss via e-post: sfi.vaxjo@folkuniversitetet.se eller telefon: 0470-784403
Läs mer på vår webbsida: www.folkuniversitetet.se Länk till annan webbplats. 

Grimslövs Folkhögskola

Hos oss kan du studera Allmän kurs, gymnasienivå, Vårdbiträde och Undersköterska/Skötare, Hälsa/Friskvård – hälsoutvecklare, massageterapeut och PT, KHD/KHD-Y konsthantverk/design, Turism och Äventyr.
Kontaktperson: Annika Lindquist, e-post: annika.lindquist@kronoberg.se eller telefon: 0470-763708.
Läs mer på vår webbsida: www.grimslovsfolkhogskola.se Länk till annan webbplats.

Växjö folkhögskola, startar 1 februari 2021

  • Allmän kurs på grundskolenivå med inriktning hälsa och hållbar livsstil
  • Särskild kurs i svenska för invandrare på folkhögskola med inriktning hälsa och hållbar livsstil
  • Svenska från dag 1, svenska för asylsökande
  • Etableringskurs för nyanlända
  • Studiemotiverande folkhögskolekurs (SMF)

Läs mer på vår webbsida: www.vaxjofhsk.nu Länk till annan webbplats. 

Jensen Education

Vi erbjuder ett stort utbud av kurser och utbildningar, välkommen att se hela vårt utbud på vår hemsida.
Kontaktperson: Johanna Lokeheim, e-post: johanna.lokeheim@jenseneducation.se eller telefon: 073-7733144
Läs mer på vår webbsida: www.jensenkomvux.se Länk till annan webbplats.

KUI

KUI Växjö, Kompetensutvecklingsinstitutet erbjuder Vård och omsorgsutbildning och Barn och Fritids utbildning.
Kontaktperson: Anna Hultmark, e-post: anna.hultmark@kui.se eller telefon: 0470-60644.
Läs mer på vår webbsida: www.kui.se Länk till annan webbplats.

Lexicon

Vi erbjuder utbildningar i Systemutveckling programspråk Java och .Net.
Kontaktperson: Kent Gudmundsen, e-post: kent.gudmundsen@lexicon.se eller telefon: 070-3766554
Läs mer på vår webbsida: www.lexicon.se Länk till annan webbplats.

Linnéuniversitetet

Vill du veta mer om studier och studentliv på Linnéuniversitetet? Besök vår inspirationsportal Lnu.se/plugga Länk till annan webbplats.. Välkommen på digitalt Öppet hus på Lnu.se/plugga den 25 mars 2021. Anmäl dig här. Länk till annan webbplats.
Läs mer på vår webbsida: www.lnu.se Länk till annan webbplats. 

Medlearn

Utbildningar som vi erbjuder: Validering vårdbiträde och undersköterska, Vård och Omsorg: Vårdbiträde och Undersköterska, Barn och Fritid: Barnskötare och Elevassistent, Vårdnära Service, 3-dagars intensivutbildning.
Kontaktperson för arbetsmarknadsutbildningen till vårdbiträde: Anneli Löf, e-post: anneli.lof@medlearn.se eller telefon: 08-501 298 43. Kontaktperson till övriga utbildningar: Kristina Haeffner, e-post: kristina.haeffner@medlearn.se eller telefon: 010-516 22 05.
Läs mer på vår webbsida: www.medlearn.se Länk till annan webbplats.

Merit

Vi erbjuder följande utbildningsutbud: Arbetsinriktad SFI och Svenska som andraspråk.
Kontaktperson: Cristina Pettersson, e-post: cristina.pettersson@meritutbildning.com eller telefon: 0723 009 158
Läs mer på vår webbsida: www.meritutbildning.com Länk till annan webbplats.

Moa Lärcentrum

Distansutbildningar som vi erbjuder i Växjö: Allmänna gymnasieämnen via Komvux, Vård- och omsorgsprogrammet.
Kontaktperson: Vesna Pavlovic, e-post: vesna.pavlovic@moa-larcentrum.se. eller telefon: 073-3458417
Läs mer på vår webbsida: www.moa-larcentrum.se Länk till annan webbplats. 

Montico

Vi erbjuder utbildningar inom: CNC, Svets, Industri med SFI, El/elmontör, VVS och fastighet. Vårdutbildning, SFI och svenska som andraspråk.
Kontaktperson: Victoria Käller, e-post: victoria.kaller@montico.se eller telefon: 0470-78 81 94
Läs mer på vår webbsida: www.montico.se Länk till annan webbplats.

NTI-skolan

Vi erbjuder komvux på distans. Kurser på gymnasienivå och grundskolenivå samt SFI och yrkesutbildningar.
Kontaktuppgifter: https://supportforum.nti.se/org/nti-skolan/create/ Länk till annan webbplats.
Läs mer på vår webbsida: www.nti.se Länk till annan webbplats. 

Veldi Växjö

Utbildning: Industriteknik. Kontaktperson: Samuel Carlsson, e-post: samuel.carlsson@veldikompetens.se eller telefon: 070-7406495
Läs mer på vår webbsida: www.veldikompetens.se Länk till annan webbplats.

Växjö Fria Vuxenutbildning

Vi erbjuder Vård- & omsorgsutbildning. Barn- & fritidsutbildning.
Kontaktperson: Åsa Arfvidsson, e-post: asa.arfvidsson@vaxjofria.se eller telefon: 0470-762452
Läs mer på vår webbsida: www.vaxjofriavux.se Länk till annan webbplats.

Yrkesakademin

Vi har utbildningar till Bussförare, Lastbilsförare, Taxi, Fastighetsskötare, Truckförare, Personbilmekaniker.
Kontaktperson: Alen Maslic, e-post: alen.maslic@ya.se eller telefon: 070-8928761
Läs mer på vår webbsida: www.ya.se Länk till annan webbplats.

Yrkeshögskolan

Utbildning: Drifttekniker / Processoperatör. Se här för aktuella yrkeshögskoleutbildningar i Kronobergs län med start 2021. Länk till annan webbplats.
Kontaktperson: Karin Wirdheim, e-post: karin.wirdheim@vaxjo.se eller telefon: 0470-41762
Läs mer på vår webbsida: www.vaxjo.se/yrkeshogskola

Skriv ut
Senast uppdaterad: 1 juli 2021
Jobb och företag