För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter med mera.

Tillförordnad kommunikationschef

Jessica Ulfsax-Jonasson
Telefon: 0470-414 01
E-post: jessica.ulfsax-jonasson@vaxjo.se

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-41497
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Kontakt till förvaltningarna

Här presenteras förvaltningschef samt ansvarig kommunikatör per förvaltning.

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikatör

Per-Anders Månsson
Telefon: 0470-410 00
E-post: per-anders.mansson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Thomas Ekelius
Telefon: 0470-419 84
E-post: thomas.ekelius@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Tove Frisk
Telefon: 0470-437 25
E-post: tove.frisk@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Carina Nanker
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: carina.nanker@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Förvaltningschef

Maria Sundell Isling
Telefon: 0470-412 46
E-post: maria.sundellisling@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Linda Lindbom
Telefon: 0470-410 00
E-post: linda.lindbom@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470- 411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Hållbarhetsavdelningen

Chef

Charlotte Gustafsson Brynielsson
Telefon: 0470-435 88
E-post: charlotte.gustafssonbrynielsson@vaxjo.se

Kommunikatör

Sohie Kim Hagdahl
Telefon: 0470-413 71
E-post: sohie.kim-hagdahl@vaxjo.se

Måltidsorganisationen

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivsavdelningen

Chef

Anna Sjödahl
Telefon: 0470-79 67 99
e-post: anna.sjodahl@vaxjo.se

HR-avdelningen

Tillförordnad chef

Jens Sonnbjer
Telefon: 0470-415 23
E-post: jens.sonnbjer@vaxjo.se

Planeringsavdelningen

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Kommunikatör stadsutveckling

Vakant
Telefon: 0470-410 00
E-post:

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Henrik Johansson
Telefon: 0470-436 02
E-post: henrik.johansson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Anders Elingfors
Telefon: 0470-416 65
E-post: anders.elingfors@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Eva Malm
Telefon: 0470-79 66 09
E-post: eva.malm@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Sök fram övriga kontaktpersoner i telefonisystemet Trio.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Sök fram information om Växjö kommunkoncerns förtroendevalda politikerlänk till annan webbplats. Sök antingen på förnamn eller efternamn.

Du kan också kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och medarbetare inom Växjö kommunkoncern.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 mars 2019
Politik och demokrati