För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter med mera.

Projekt: Pressbilder cheferBeskrivning: Porträttbild på Therese Ekdahl, pressansvarig kommunledningsförvaltningen

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-414 97
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Kontaktuppgifter till förvaltningarna

Här presenteras förvaltningschef, samt ansvarig kommunikatör per förvaltning.

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Per-Anders Månsson
Telefon: 0470-410 27
E-post: per-anders.mansson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Thomas Ekelius
Telefon: 0470-419 84
E-post: thomas.ekelius@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Tove Frisk
Telefon: 0470-437 25
E-post: tove.frisk@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Carina Nanker
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: carina.nanker@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Tillförordnad förvaltningschef

Malin Engström
Telefon: 0470-412 40
E-post: malin.engstrom@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Linda Lindbom
Telefon: 0470-416 61
E-post: linda.lindbom@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470- 411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Hållbarhetsavdelningen

Chef

Charlotte Gustafsson Brynielsson
Telefon: 0470-435 88
E-post: charlotte.gustafssonbrynielsson@vaxjo.se

Måltidsorganisationen

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivsavdelningen

Chef

Anna Sjödahl
Telefon: 0470-79 67 99
e-post: anna.sjodahl@vaxjo.se

HR-avdelningen

Chef

Lena Gustafsson
Telefon: 0470-410 00
E-post: lena.gustafsson@vaxjo.se

Planeringsavdelningen

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Henrik Johansson
Telefon: 0470-436 02
E-post: henrik.johansson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Anders Elingfors
Telefon: 0470-416 65
E-post: anders.elingfors@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Eva Malm
Telefon: 0470-79 66 09
E-post: eva.malm@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Sök fram övriga kontaktpersoner i telefonisystemet Trio.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Sök fram information om Växjö kommunkoncerns förtroendevalda politikerlänk till annan webbplats. Sök antingen på förnamn eller efternamn.

Du kan också kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och medarbetare inom Växjö kommunkoncern.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 oktober 2019
Politik och demokrati