För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter med mera.

Tillförordnad kommunikationschef

Jessica Ulfsax-Jonasson
Telefon: 0470-414 01
E-post: jessica.ulfsax-jonasson@vaxjo.se

Pressansvarig

Linda Lindbom
Telefon: 0470-435 17
E-post: linda.lindbom@vaxjo.se

Kontakt till förvaltningarna

Här presenteras förvaltningschef samt ansvarig kommunikatör per förvaltning.

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikatör

Per-Anders Månsson
Telefon: 0470-410 00
E-post: per-anders.mansson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Thomas Ekelius
Telefon: 0470-419 84
E-post: thomas.ekelius@vaxjo.se

Kommunikatör

Tove Frisk
Telefon: 0470-437 25
E-post: tove.frisk@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikatör

Carina Nanker
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: carina.nanker@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Förvaltningschef

Maria Sundell Isling
Telefon: 0470-412 46
E-post: maria.sundellisling@vaxjo.se

Kommunikatör

Linda Eklund
Telefon: 0470-414 89
E-post: linda.eklund@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470- 411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Hållbarhetsgruppen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Charlotte Gustafsson Brynielsson
Telefon: 0470-435 88
E-post: charlotte.gustafssonbrynielsson@vaxjo.se

Kommunikatör

Sohie Kim-Hagdahl
Telefon: 0470-413 71
E-post: sohie.kim-hagdahl@vaxjo.se

Måltidsorganisationen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Anna Sjödahl
Telefon: 0470-79 67 99
e-post: anna.sjodahl@vaxjo.se

Kommunikatör

Christina Erlandsson
Telefon: 0470-414 17
E-post: christina.erlandsson@vaxjo.se

Personalkontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Tillförordnad chef

Jens Sonnbjer
Telefon: 0470-415 23
E-post: jens.sonnbjer@vaxjo.se

Planeringskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Kommunikatör stadsutveckling

Nicole Wångne
Telefon: 0470-79 69 65
E-post: nicole.wangne@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Lars Wennerstål
Telefon: 0470-436 02
E-post: lars.wennerstal@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Camilla Holmqvist
Telefon: 0470-416 37
E-post: camilla.holmqvist@vaxjo.se

Kommunikatör

Eva Malm
Telefon: 0470-79 66 09
E-post: eva.malm@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Sök fram övriga kontaktpersoner i telefonisystemet Trio.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Sök fram information om Växjö kommunkoncerns förtroendevalda politikerlänk till annan webbplats. Sök antingen på förnamn eller efternamn.

Du kan också kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och medarbetare inom Växjö kommunkoncern.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 13 november 2018
Politik och demokrati