Eldningsförbud i Kronobergs län

Eldningsförbud gäller i hela Kronobergs län tills vidare. Currently there is a fire ban throughout Kronoberg County.

Stäng meddelande

För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter till pressansvarig,, kommunchef, förvaltningschefer samt förvaltningarnas kommunikationsstrateg.

Projekt: Pressbilder cheferBeskrivning: Porträttbild på Therese Ekdahl, pressansvarig kommunledningsförvaltningen

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-414 97
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Carina Nanker
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: carina.nanker@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Thomas Ekelius
Telefon: 0470-419 84
E-post: thomas.ekelius@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Linda Lindbom
Telefon: 0470-416 61
E-post: linda.lindbom@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Ing-Marie Persson
Telefon: 0470-439 61
E-post: ing-marie.persson@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Maja Lund
Telefon: 0470-410 96
E-post: maja.lund@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Tillförordnad förvaltningschef

Malin Engström
Telefon: 0470-412 40
E-post: malin.engstrom@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Ing-Marie Persson
Telefon: 0470-439 61
E-post: ing-marie.persson@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470- 411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Hållbarhetsavdelningen

Chef

Charlotte Gustafsson Brynielsson
Telefon: 0470-435 88
E-post: charlotte.gustafssonbrynielsson@vaxjo.se

Måltidsorganisationen

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

HR-avdelningen

Chef

Lena Gustafsson
Telefon: 0470-410 00
E-post: lena.gustafsson@vaxjo.se

Planeringsavdelningen

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Henrik Johansson
Telefon: 0470-436 02
E-post: henrik.johansson3@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Maria Grahn
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: maria.grahn@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Anders Elingfors
Telefon: 0470-416 65
E-post: anders.elingfors@vaxjo.se

Kommunikationsstrateg

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Sök fram övriga kontaktpersoner i telefonisystemet Trio.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Sök fram information om Växjö kommunkoncerns förtroendevalda politikerlänk till annan webbplats. Sök antingen på förnamn eller efternamn.

Du kan också kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och medarbetare inom Växjö kommunkoncern.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 1 april 2020
Politik och demokrati