Byggnader lyser i gult och blått – till stöd för de drabbade i Ukraina
%20Biblioteket_bla%CC%8Agul.jpg)
Växjö stadsbibliotek lös i Ukrainas färger 1 mars, fler byggnader börjar lysa ikväll. Foto: Kristina Gustafsson, Växjö kommun
Flera byggnader i Växjö kommer lysa i gult och blått framöver för att visa solidaritet och stöd för alla de som drabbas av invasionen av Ukraina.
- Ryssland invasion av Ukraina är fruktansvärd och utvecklingen av kriget är djupt oroande och oerhört tragiskt. Genom att hissa den ukrainska flaggan framför kommunhuset och belysa olika byggnader i gult och blått vill vi visa att vi helhjärtat står bakom de drabbade i Ukraina och våra demokratiska fri- och rättigheter, säger Anna Tenje (M), kommunstyrelsens ordförande.
De byggnader som kommer lysas upp (kvällar och nätter) av Växjö kommun är:
- Elin Wägnerskolan
- Teknikum
- Slangtornet på Växjö brandstation
- Stadsbiblioteket
- Videums receptionen, Framtidsvägen
- Växjö simhall
- Växjö station- och kommunhus
- Vöfab-huset på Nygatan
- Utvandrarnas hus
Förändringar kring vilka byggnader som är aktuella kan komma att ske.
Växjö kommun flaggade med den ukrainska flaggan framför Växjö station- och kommunhus direkt efter invasionen 24 februari. Fortsättningsvis kommer den ukrainska flaggan hissas varje måndag.