Ungdomskontoret

Ungdomskontoret på BG har till uppgift att du som är ung ska trivas, må bra och ha kul i Växjö. På ungdomskontoret jobbar människor från olika verksamheter i Växjö kommun.

Vi kan hjälpa dig med

- att bli guidad i vad som är på gång för ungdomar i Växjö,
- hur man startar en förening,
- att arrangera en konsert eller utställning,
- hitta rätt lokal för någon aktivitet,
- åka som volontär till andra länder,
- lämna förslag på förbättringar för unga i kommunen samt
- engagera dig som ledare för andra ungdomar.

Kontaktuppgifter enskilda personer

Jessica Sorting - enhetschef medborgarkontor och mötesplatser
Tel. 0470-73 46 35
jessica.sorting@vaxjo.se

Simon Lundqvist - Växjölöftet sommar
Tel: 0470-79 64 15
simon.lundqvist@vaxjo.se

Amela Haracic - Växjölöftet sommar
Tel: 0470-796669
amela.haracic2@vaxjo.se

Gudny Petersson - BG Ung
gudny.petersson@vaxjo.se

Anders Gustafsson - enhetschef områdesbaserat arbete
Tel. 0470-436 49
anders.gustafsson3@vaxjo.se

Alexandra Sandström - Fältsekreterare
alexandra.sandstrom@vaxjo.se

Osama Attar - Fältsekreterare
osama.attar@vaxjo.se

Jonna Welin - Fritidsgårdschef
jonna.welin@vajo.se

Tomas Salonen – Samordnare Ungas Fria Tid
Tel. 0470-411 36
tomas.salonen@vaxjo.se

Anna Lagrelius - Samordnare Ungas Fria Tid
Tel. 0470-411 91
anna.lagrelius@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 augusti 2020
Se och göra