Ungdomskontoret

Ungdomskontoret på BG har till uppgift att jobba med att du som är ung ska trivas, må bra och ha kul i Växjö. På ungdomskontoret jobbar människor från olika verksamheter i Växjö kommun.

Vi kan hjälpa dig med:

- Att bli guidad i vad som är på gång för ungdomar i Växjö
- Hur man startar en förening
- Att arrangera en konsert eller utställning
- Hitta rätt lokal för någon aktivitet
- Åka som volontär till andra länder
- Lämna förslag på förbättringar för unga i kommunen
- Engagera dig som ledare för andra ungdomar

Kontaktuppgifter enskilda personer:

Jessica Sorting
Samordnare BG
Tel. 0470-73 46 35
jessica.sorting@vaxjo.se

Simon Lundqvist, Växjölöftet sommar
Tel: 0470-79 64 15
simon.lundqvist@vaxjo.se

Gudny Petersson, BG Ung
gudny.petersson@vaxjo.se

Anders Gustafsson
Samordnare FältNavigator
Tel. 0470-436 49
anders.gustafsson3@vaxjo.se

Alexandra Sandström, fältsekreterare
alexandra.sandstrom@vaxjo.se

Osama Attar, fältsekreterare
osama.attar@vaxjo.se

Peter Johansson
Fritidsgårdschef
peter.johansson@vajo.se

Louise Nygren
Enhetschef Ungas Fria Tid
Tel. 0470-432 61
louise.nygren@vaxjo.se

Martin Scharin
Samordnare Ungas Fria Tid
Tel: 0470-411 36
martin.scharin@vaxjo.se

Anna Lagrelius
Samordnare Ungas Fria Tid
Tel. 0470-411 91
anna.lagrelius@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 augusti 2019
Se och göra