Ungdomskontoret

Ungdomskontoret på BG har som uppgift att jobba för att du som är ung ska trivas, må bra och ha kul i Växjö. På ungdomskontoret jobbar människor från olika verksamheter i Växjö kommun.

Vi kan hjälpa dig med:

- Att bli guidad i vad som är på gång för ungdomar i Växjö.

- Hur man startar en förening.

- Att arrangera en konsert eller utställning.

- Hitta rätt lokal för någon aktivitet.

- Åka som volontär till andra länder.

- Lämna förslag på förbättringar för unga i kommunen.

- Engagera dig som ledare för andra ungdomar.

Kontaktuppgifter enskilda personer:

Jessica Sorting
Samordnare BG
Tel. 0470-73 46 35
E-post: jessica.sorting@vaxjo.se

Simon Lundqvist, Växjölöftet Sommar
Tel: 0470-79 64 15
E-post: simon.lundqvist@vaxjo.se

Gudny Petersson, BG Ung
E-post: gudny.petersson@vaxjo.se

Anders Gustafsson
Samordnare FältNavigator
Tel. 0470-436 49
E-post: anders.gustafsson3@vaxjo.se

Alexandra Sandström, fältsekreterare
E-post:alexandra.sandstrom@vaxjo.se

Osama Attar, fältsekreterare
E-post: osama.attar@vaxjo.se

Peter Johansson
Fritidsgårdschef
E-post: peter.johansson@vajo.se

Louise Nygren
Enhetschef Ungas Fria Tid
Tel. 0470-432 61
E-post: louise.nygren@vaxjo.se

Martin Scharin
Samordnare Ungas Fria Tid
Tel: 0470-411 36
E-post: martin.scharin@vaxjo.se

Anna Lagrelius
Samordnare Ungas Fria Tid
Tel. 0470-411 91
E-post: anna.lagrelius@vaxjo.se

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 6 september 2018
Se och göra