Utveckling av Växjö stadspark – området vid Växjösjöns östra sida
Vi arbetar med att utveckla området vid Växjösjöns östra sida, en del av Stadsparken. Området sträcker sig mellan Sjöparkstorget (vid järnvägsundergången till och från Linnéparken) och Kampaängen. Målet är att skapa ett tillgängligt, attraktivt och levande stadsrum för rörelse, rekreation och kultur – mitt i centrala Växjö.
Visionsbild för området
Växjö kommun utvecklar Stadsparken för att skapa ett mer tillgängligt, attraktivt och levande område för rörelse, rekreation och kultur – mitt i centrala Växjö.
Hösten 2024 presenterades en visionsbild för området. Den visar hur området kan utvecklas med fler badplatser, bryggor, spänger, planteringar och aktivitetsytor.
Visionsbilden är ett inspirationsunderlag. Utvecklingen sker steg för steg, där olika delar planeras och genomförs i takt med beslut och budget.
Kallbadhus i Växjösjön
Ett kallbadhus är en del av utvecklingen av området vid Växjösjön och blir en ny mötesplats för bad, rekreation och gemenskap året runt.
Ambitionen är att kallbadhuset ska stå färdigt till sommaren 2027.
Det här gör vi nu
Stenpir och badbrygga
Vi bygger en ny stenpir med tillhörande badbrygga i höjd med befintliga simhallen.
Arbetet och beräknas vara klart hösten 2026.
Påverkan under byggtiden
Under byggtiden är gångvägen mellan simhallen och sjön avstängd av säkerhetsskäl. Gående hänvisas i stället till Kampastigen. Befintliga aktivitetsytor vid Kampen och sjön som inte påverkas av arbetet kommer gå att nå under hela byggtiden.
Det här planerar vi för 2026
Färdigställande av pågående arbeten
Piren och bryggan beräknas bli klara till hösten 2026.
Byggstart för kallbadhuset
Vi planerar att kunna påbörja arbetet med att bygga ett kallbadhus i Växjösjön.
Upprustning av Kampa pelare
Vi planerar att renovera pelaren, göra en ny stensättning runt den och installera ny belysning.
Ny lekplats
Vi planerar att bygga en ny lekplats med möjligheter till äventylig lek och rörelse.
Nya stigar på Kampaängen
Vi planerar att anlägga två nya gångstigar på Kampaängen
Ytterligare beachvolleyplan
Vi planerar att anlägga ytterligare en beachvolleyplan på området.
Det här har hänt hittills
- Höst 2024 -visionsbild för området presenteras
- Höst 2025 - arbetet med spänger, pir och strandlinje startar
- Vår 2026 - arbetet med spänger och strandlinje är färdigt
Mer om det vi gjort
Spänger längs sjökanten
Ett nytt stråk med upphöjda trägångar, så kallade spänger, gör det möjligt att promenera nära vattnet längs sjökanten.
Spängerna färdigställdes våren 2026.
Rensad strandlinje vid Kampens badplats
Växtlighet har rensats bort i strandlinjen vid Kampens badplats - så att det blir lättare och trevligare att bada från en större del av stranden.
Arbetet blev klart i början av 2026.
Bakgrund till projektet
Växjösjön har i dag hög vattenkvalitet, tack vare kommunens långsiktiga miljöarbete. Det ger goda förutsättningar för bad, rörelse och upplevelser vid vattnet – mitt i centrala Växjö. Området vid sjöns östra strand har pekats ut som en plats med stor potential att utvecklas för allmänheten.
När verksamheten i den nuvarande simhallen på sikt förändras, blir utvecklingen av området även viktig för att det ska fortsätta vara en levande plats för rörelse, avkoppling och möten.
Vanliga frågor och svar om utvecklingen vid Växjösjöns östra sida
Vad är det som planeras i området?
Kommunen planerar att utveckla parkområdet längs Växjösjöns östra sida, från Kampaängen till Sjöparkstorget. Planerna omfattar bland annat en ny pir med brygga, spänger i sjökanten och en utökning av badplats Kampen.
Varför gör kommunen det här?
Växjösjön har i dag hög vattenkvalitet, tack vare kommunens långsiktiga miljöarbete. Det ger goda förutsättningar för bad, rörelse och upplevelser vid vattnet – mitt i centrala Växjö. Området vid sjöns östra strand har pekats ut som en plats med stor potential att utvecklas för allmänheten.
När verksamheten i den nuvarande simhallen förändras, har kommunen valt att utveckla området vidare för att det även framöver ska vara en levande plats för rörelse, avkoppling och möten.
När börjar byggnationen?
De första byggnationerna startade hösten 2025.
Är hela utvecklingen beslutat och finansierat?
Nej, hela utvecklingen är inte beslutat. Det finns en framtagen visionsbild som visar möjliga utvecklingsspår, men i nuläget finns endast planering och projektering för vissa delar. Beslut om genomförande tas successivt.
Vad är en "visionsbild"?
Visionsbilden är en skiss framtagen av landskapsarkitekter som visar hur området skulle kunna se ut i framtiden. Den är inte ett färdigt förslag utan fungerar som ett underlag för vidare diskussion, planering och politiska beslut.
Kommer simhallsbyggnaden att rivas?
Nej, det finns i dagsläget inga planer på att riva byggnaden. Tanken är att bevara den och på sikt hitta nya användningsområden.
Vad händer med simhallsbyggnaden?
Ambitionen är att bevara den kulturhistoriskt intressanta simhallsbyggnaden som vi har i dagsläget. Vi hoppas på att kunna ha en kulturinriktning för byggnaden och att det blir något för alla Växjöbor och besökare. Den fysiska ändringen på insidan av nuvarande simhallsbyggnad kommer i gång när nya simhallen är invigd, fram till dess tittar vi på planer och möjligheter för platsen.
Fick du inte svar på din fråga?
Vid frågor om utvecklingen av Växjö stadspark kontakta projektledare Mikael Johansson via Växjö kommuns kontaktcenter. Mejla info@vaxjo.se eller ring 0470-410 00.
Frågor och svar om processen för den nya simhall på Bäckaslövsområdet hittar du här:
Ny simhall i Bäckaslöv