Kontakta Kulturskolan

Kontaktuppgifter till Kulturskolans personal.

Frågor om Kulturskolans kurser

Om du vill söka till någon kurs, eller har frågor om Kulturskolans kursutbud eller avgifter är du välkommen att kontakta expeditionen.
Avslut av kurs och fakturafrågor hänvisas också till expeditionen.
Telefon: 0470-417 58
E-post: kulturskolan@vaxjo.se

Om du har en pågående kurs och har frågor kring denna, ber vi att du i första hand tar kontakt med din lärare för bästa information. På denna sida finns kontaktuppgifter till expeditionens personal och till Kulturskolans lärare.

Kontakt vid frånvaroanmälan - sjukanmälan

Om du blir sjuk eller av andra skäl inte kan komma till undervisningen, ska du i första hand kontakta din lärare, se kontaktuppgifter till respektive lärare. Det går även bra att kontakta Kulturskolans expedition som är bemannad vardagar, dagtid.

Besöksadress

Kungsgatan 29, 352 33 Växjö

Kulturskolans expedition

Vi som arbetar vid expeditionen svarar i telefon när vi har möjlighet.
När ni inte når oss i telefon går det bra att skicka e-post till Kulturskolan.
E-post: kulturskolan@vaxjo.se

Kulturskolechef

Maria Brisvall
Övergripande ansvar samt Musik.
Telefon: 0470-79 63 49
E-post: maria.brisvall@vaxjo.se

Biträdande kulturskolechef

Övergripande ansvar samt Teater, Bild, Dans, Musikal.
Eva Pettersson
Telefon: 0470-412 15
E-post: eva.pettersson@vaxjo.se

Administratör

Maria Rylander
Fakturafrågor, ansökan, kursutbud.
Telefon: 0470-417 58
E-post: maria.rylander@vaxjo.se

Institutionstekniker

Martin Berntsson
Lokaler, vaktmästeri, internservice
Telefon: 0470-410 98
E-post: martin.berntsson@vaxjo.se

Ansvarig för Studio 17

Hans Parment
E-post: hans.parment@vaxjo.se

Personal under läsåret (i bokstavsordning)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

Andersson, Lisa
Sång, Musikal
E-post: Lisa.Andersson@vaxjo.se

Begu, Linda
Dans
E-post: Linda.Begu@vaxjo.se

Bertilsson-Panagou, Maria
Piano
E-post: MariaJennyMartina.Bertilsson-Panagou@vaxjo.se

Bremer, Matilda

Blockflöjt
E-post: Matilda.Bremer@vaxjo.se

Bremer, Mikael

Gitarr
E-post: Mikael.Bremer@vaxjo.se

Brisvall Rydqvist, Olivia
Fagott
E-post: olivia.brisvallrydqvist@vaxjo.se

Dahlberg, Anders

Bild, animaton
E-post: Anders.Dahlberg@vaxjo.se

Edström, Peter

Fiol, Suzukifiol
E-post: Peter.Edstrom@vaxjo.se

Eidenskog, Fredrik

Slagverk, rockband, slagverksensemble, piano
E-post: Fredrik.Eidenskog@vaxjo.se

Einarsson, Anders

Trumpet, trombone, valthorn, tuba
E-post: Anders.Einarsson2@vaxjo.se

Engström, Emil

Brassinstrument
E-post: Emil.Engstrom@vaxjo.se

Eriksson, Maria

Piano
E-post: Maria.Eriksson2@skola.vaxjo.se

Fehling, Hanna

Klarinett, saxofon, blockflöjt
E-post: Hanna.Fehling@vaxjo.se

Fritzson, Håkan

Slagverk
E-post: Hakan.Fritzson@vaxjo.se

Fröjdlund, Felicia
Dans
E-post: Felicia.Frojdlund@vaxjo.se

Gruddpers Ahl, Lena

Teater, drama, musikal special
E-post: Lena.Gruddpers-Ahl@vaxjo.se

Gårsjö, Görel

Fiol
E-post: Gorel.Garsjo@vaxjo.se

Hallström, Erik

Elbas, elgitarr, improvisation, ensemble
E-post: Erik.Hallstrom@vaxjo.se

Holger, Britta
Oboe, piano
E-post: Britta.Holger@vaxjo.se

Haptén, Simon

Elbas
E-post: Simon.Hapten@vaxjo.se

Heiskanen, Janne

Gitarr, elgitarr
E-post: Janne.Heiskanen@vaxjo.se

Ingmarson, Ulrik

Piano, klarinett, saxofon
E-post: Urik.Ingmarson@vaxjo.se

Lindgren, Björn

Musik i klass, gitarr
E-post: Bjorn.Lindgren@vaxjo.se

Lundbeck, Maja

Sång, kör
E-post: Maja.Lundbeck@vaxjo.se

Mårtensson, Anders

Sång
E-post: Anders.Martensson@vaxjo.se

Müller, Lena
Cello
E-post: Lena.Muller@vaxjo.se

Nordén, Emil

Gitarr, Banjo
E-post: Emil.Norden@vaxjo.se

Norén, Olle

Gitarr
E-post: Olov.Noren@vaxjo.se

Olaison, Helene

Piano, musikteori
E-post: Helene.Olaison@vaxjo.se

Parment, Hans

Komposition, Huvudansvarig Studio 17
E-post: Hans.Parment@vaxjo.se

Paul, Kristina

Altfiol, fiol
E-post: Kristina.Paul@vaxjo.se

Runesson, Johan

Elgitarr, gitarr, trummor, ensemble (rockband)
E-post: Johan.Runesson@vaxjo.se

Rylander, Eva
Bild
E-post: Eva.Rylander@vaxjo.se

Schlich, Amina

Musikal Special
E-post: Amina.Schlich@vaxjo.se

Skarphagen, Angelica

Sång, piano, kulturkul
E-post: Angelica.Skarphagen@vaxjo.se

Siljedahl, Johan

Slagverk, Rockband
E-post: Johan.Siljedahl@.vaxjo.se

Sjöblom, Linda

Bild, foto
E-post: Linda.Sjoblom@vaxjo.se

Starby, Linn
Dans
E-post: Linn.Starby@vaxjo.se

Sundén, Anna-Carin

Fiol, suzukifiol
E-post: Anna-Carin.Sunden@vaxjo.se

Svejebäck, Malin

Tvärflöjt
E-post: Malin.Svejeback@vaxjo.se

Szamosi, Gabriel

Cello, suzukicello
E-post: Gabriel.Szamosi@vaxjo.se

Tarr, John

Trumpet, trombon,
E-post: JohnCedric.Tarr@vaxjo.se

Thorssell, Markus

Piano, sång
E-post: Markus.Thorssell@vaxjo.se

Wallette, Felix

Teater
E-post: Felix.Wallette@vaxjo.se

Widing, Joel

Sång
E-post: Joel.Widing@vaxjo.se

Wikström, Patrik

Piano
E-post: Patrik.Wikstrom@vaxjo.se

Örtegren, Josefin

Bild
E-post: Josefin.Ortegren@vaxjo.se

Kontakter

Senast uppdaterad: 12 september 2022