Skärpta regionala rekommendationer gäller i Kronobergs län fram till 31 maj

Stäng meddelande

Växjö kommunala pensionärsråd

Pensionärsrådet är ett rådgivande organ och har invalda representanter från olika pensionärsorganisationer.

Som remissorgan har pensionärsrådet möjlighet att framföra pensionärernas önskemål i en rad frågor, till exempel boende, kommunikationer, avgifter och service i olika sammanhang.

Kontakta pensionärsrådet

Politiker

Ordförande Anna Tenje (M)
Telefon: 0470-433 84 eller 070-983 44 16
E-post: anna.tenje@vaxjo.se

1:a vice ordförande Andreas Olsson (C)
Telefon: 0470-432 44 eller 0708-681 837
E-post: andreas.olsson@vaxjo.se

2:a vice ordförande Malin Lauber (S)
Telefon: 0470-433 81 eller 073-368 72 31
E-post: malin.lauber@vaxjo.se

Ledamöter

Laila Göransson, Pensionärernas Riksorganisation
Telefon: 0470-625 17
E-post: laila.goransson@vaxjo.se

Hans Sköld, Pensionärernas Riksorganisation
Telefon: 076-526 27 70
E-post: hans.skold@vaxjo.se

Eva-Lisa Haggren, Pensionärernas Riksorganisation
Telefon: 0474-306 09
E-post: eva-lisakristin.haggren@vaxjo.se

Sören Andersson, Riksförbundet Pensionärsgemenskap
Telefon: 070-896 59 29
E-post: karlbertilsoren.andersson@vaxjo.se

Örjan Bäckryd, Riksförbundet Pensionärsgemenskap
Telefon: 070-604 19 47
E-post: orjan.backryd@vaxjo.se

Lars-Olof Häglund, Riksförbundet Pensionärsgemenskap
Telefon: 0470-638 85
E-post: lars-olof.haglund@vaxjo.se

Laila Stein, Svenska Kommunalpensionärernas Förbund
Telefon: 073-922 06 77
E-post: laila.stein@vaxjo.se

Gunilla Hansson, Svenska Kommunalpensionärernas Förbund
Telefon: 0470-278 77 
Epost: gunilla.hansson@vaxjo.se

Eva Samuelsson, Svenska Kommunalpensionärernas Förbund
Telefon: 070-395 84 01
E-post: evaann-margret.samuelsson@vaxjo.se

Kerstin Nilsson, SPF Seniorerna
Telefon: 0472-762 28
E-post: kerstiningegerd.nilsson@vaxjo.se

Valter Jeppsson, SPF Seniorerna
Telefon: 0470-164 31
E-post: nilsvalter.jeppsson@vaxjo.se

Inga-Britt Jonasson, SPF Seniorerna 
Telefon: 070-542 30 71
E-post: iIngabrittalinnea.jonasson@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 april 2021
Politik och demokrati